Lyskugle med fleksibel placering - pendellampe nh S2 14
Pendellampen nh S2 14 imponerer med et unikt valg af materiale, form og farve, som er det perfekte blikfang i en boligindretning, hvor kvalitet er i højsædet. Den stammer fra designerduoen Neri&Hu og har Orientens tradition og kultur som forbillede. Ved hjælp af lanterne-lignende former skabes uendelige lyslandskaber.
Det opnås ved ophængning af den hvide, mundblæste glaskugle, der kan flyttes fleksibelt på stangen med dens messingfarvede ophæng. Lyset spredes forsigtigt gennem det satinerede glas og skaber en stemningsfuld atmosfære. Baldakinen og aluminiumsstellet har en sort børstet finish og passer perfekt sammen med de hvide og messingfarvede elementer. Neri&Hu tror på forskning som et designelement og skaber et dynamisk sammenspil mellem alle komponenter i alle deres projekter. Dette ses også på pendellampen nh S2 14.
Lampeproducenten Artemide, der blev grundlagt i 1960 af Ernesto Gismondi, samarbejder udelukkende med designere, der har fokus på forskning, teknologi og miljøbevidsthed. Artemide driver sine egne forskningsfaciliteter for at producere lamperne med moderne teknologi og de bedst mulige materialer. Sociokulturelle aspekter spiller også en rolle. Visionen er at opnå en positiv effekt på mennesker med belysning.
De overstregede priser svarer til producentens vejledende udsalgspris.
Alle priser er inklusiv 25 % moms, men eksklusiv fragtomkostninger.
Lampenwelt GmbH VAT-No.: DE815559897